Spółdzielnia Socjalna Na Wspólnej

Na Wspólnej

Spółdzielnia Socjalna „Na Wspólnej”
ul. Gorbatowa 15 07-410 Ostrołęka
tel.: 791 566 712
e-mail: na.wspolnej.ostroleka@wp.pl

Pierwsza spółdzielnia socjalna w projekcie „Innowacyjny system wsparcia rozwoju ekonomii społecznej w subregionie ostrołęckim”. Cały proces rejestracji przedsiębiorstwa trwał miesiąc i zakończył się w maju 2013 r. Obecnie członkinie Spółdzielni zapraszają do swojego lokalu w Ostrołęce na pierogi i inne wyroby gastronomiczne.

Przedsiębiorstwo założyły cztery kobiety po trzydziestce i jedna 24-latka. Postawiły na nazwę „Na Wspólnej” – nie tyle z zamiłowania do jednego z polskich seriali, ale dlatego, że Spółdzielnia jest ich wspólnym dziełem, tworzą ją razem. Wszystkie odczuwały ciężar poszukiwania pracy i uczciwego pracodawcy, a jako matki chciały zapewnić swoim dzieciom to, co najlepsze. Spółdzielnia była i jest dla nich szansą na lepsze jutro, na zapewnienie miejsca pracy dla siebie, a w przyszłości – również dla innych.

– „Przez blisko dwa lata zmagałyśmy się z koleżanką Marzeną z trudami założenia własnej Spółdzielni – mówi jej liderka Dorota Dulewicz. – „Nie było to łatwe, ponieważ kilkukrotnie osoby, które miały ją tworzyć wspólnie z nami, rezygnowały. Ciężko było znaleźć odpowiednich i zaufanych współpracowników, ale na szczęście ten etap jest już za nami. Jesteśmy coraz bliżej swojego celu” – przekonuje. Dużą trudność sprawiało im oczekiwanie na złożenie wniosku do odpowiedniej instytucji. Pomysł, zapał i determinacja były, ale to nie wystarczało. Potrzebne okazało się wsparcie doświadczonych liderów innych spółdzielni, szkolenia i świadomość odpowiednich urzędników.

Jak podkreślają, pomoc, jaką otrzymały od Fundacji Fundusz Współpracy i partnerów projektu była równie istotnym elementem. Zostały w końcu zauważone i docenione. Otrzymały praktyczne szkolenia z zakładania i prowadzenia spółdzielni socjalnej. Został im przydzielony opiekun grupy oraz doradca, który m.in. wspierał ich w napisaniu statutu i biznesplanu. – „Nasze plany na przyszłość to rozwijać Spółdzielnię i działać w niej aż do końca świata!” – mówi z entuzjazmem jej liderka.