33 nowe miejsca pracy w przedsiębiorstwach społecznych w subregionie radomskim!

Końcówka roku, to dobry czas na podsumowania, zatem i my podsumowujemy działania Mowes na rzecz rozwoju przedsiębiorstw społecznych w subregionie radomskim. A jest się czym chwalić: w ramach projektu „Inkubacja i wsparcie ekonomii społecznej w subregionie radomskim – IWES 3” utworzono 33 nowe miejsca pracy, a wsparcie finansowe w wysokości  871 200,00  zł otrzymało łącznie 11 podmiotów.  Jakie to przedsiębiorstwa i czym się zajmują – o tym w artykule poniżej.

Wśród nich znalazły się zarówno przedsiębiorstwa już istniejące, jak i te, które niedawno powstały lub przekształciły się z innej formy działalności. Cieszy również różnorodność branż w których działają: są tu zarówno te występujące tradycyjnie, np. usługi edukacyjne, opiekuńcze czy gastronomiczne, ale pojawiają się również zupełnie nowe, np. agencja marketingowa czy usługi detailingowe.

Istniejące Przedsiębiorstwa społeczne

Stowarzyszenie Rodzina Razem 2015 – świadczy usługi związane z utrzymaniem terenów zielonych, usług elektrycznych oraz prac budowlanych i wykończeniowych. Dzięki dofinansowaniu stowarzyszenie będzie również świadczyć usługi z zakresu montażu instalacji fotowoltaicznej na terenie powiatu szydłowieckiego, promując tym samym odnawialne źródła energii. Na ten cel otrzymało wsparcie na utworzenie 2 miejsc pracy.

Stowarzyszenie Orzeł i Reszka – działa w obszarze edukacji ekonomicznej, wsparcia rozwoju regionalnego i turystyki. W ramach dofinansowanego projektu powstaną 2 miejsca pracy, a Stowarzyszenie będzie mogło rozszerzyć swoją ofertę komercyjną o takie usługi jak: wykonywanie stron www, montaż filmów, usługi nagrywania materiałów promocyjnych dronem.

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym “Przyjaźń” w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wspiera osoby z niepełnosprawnością  tworząc produkty wycinane ploterem laserowym. W ramach dofinansowania Stowarzyszenie utworzy 2 dodatkowe miejsca pracy (florysta oraz kasjer), co pozwoli organizacji rozszerzyć obszar swojej działalności i utworzyć kwiaciarnię.

Fundacja “Dobry Duszek” działa w obszarze gastronomii, prowadzi restaurację i podejmuje działania na rzecz rozwiązania problemu niedożywienia dzieci i młodzieży. W ramach dofinansowania powstaną 2 miejsca pracy dla dostawcy jedzenia i pomocy kuchennej.

Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Razem prowadzi restaurację Różany Gościniec, w której – dzięki dofinansowaniu – powstaną 2 nowe miejsca pracy – dla kelnera i pomocy kuchenno-technicznej.

Przedsiębiorstwo Społeczno-Gospodarcze Jaskółeczka zatrudnia osoby z niepełnosprawnością. Misją Jaskółeczki jest serwowanie domowych, smacznych posiłków dostępnych na każdą kieszeń. Dzięki dofinansowaniu powstaną 2 nowe miejsca pracy dla kelnera i młodszego kucharza. Trudny dla gastronomii czas epidemii Jaskółeczka wykorzystuje na inwestowanie w rozwój i udoskonalenia, którymi klienci będą mogli się cieszyć po pandemii w planach jest m.in powstanie menu wegańskiego i wegatariańskiego.

Nowo powstałe przedsiębiorstwa społeczne przekształcające się z PES tj. Podmiotów Ekonomii Społecznej w Przedsiębiorstwa Społeczne

Fundacja Kreatywnych Innowacji  otrzymała 4 miejsca pracy w tworzonym FabLab Radom. FabLab Radom ma być miejscem, w którym majsterkowicze rozwijają swoje pasje, a organizatorzy chcą, by stało się ono centrum lokalnej społeczności. Spotykać mogą się tam wszyscy pasjonaci DIY i majsterkowicze.

Fundacja Chrześcijańska Droga życia otrzymała 5 miejsc pracy. Powstanie Sklep Socjalny w którym osoby skierowane przez MOPS będą mogły robić zakupy w cenach 10-50% wartości rynkowej. W sprzedaży będą przede wszystkim produkty żywnościowe około 80 % całej sprzedaży z minimum 14 dniową datą ważności, a także produkty chemii gospodarczej w ilości około 20 %, także z taką ważnością.

Nowo powstałe przedsiębiorstwa społeczne prekształcone z Grup inicjatywnych

Spółdzielnia Socjalna „Przystanek Kozienice” otrzymała wsparcie na rzecz utworzenia 4 miejsc pracy. Spółdzielnia prowadzi szeroki wachlarz usług: informatyczne, szkoleniowe, porządkowe oraz gastronomiczne – prowadzi kawiarnię i punkt małej gastronomii, sprzedaż pamiątek i towarów spożywczych, również w sklepie internetowym oraz obsługę turystyczną.

Fundacja „Radomskie” Otrzymała wsparcie na rzecz utworzenia 4 miejsc pracy. Powstanie przedsiębiorstwo społeczne które będzie „redakcją do wynajęcia” – agencją kreatywną. Zajmie się produkcją stron internetowych, artykułów prasowych, prowadzeniem kompleksowych usług w zakresie promocji i reklamy. Celem PS będzie stworzenie pozytywnego wizerunku marki Klienta.

Spółdzielnia Socjalna Auto Centrum „Tito” otrzymała wsparcie na utworzenie 5 miejsc pracy. Powstanie tam swoiste SPA dla samochodów, w którym specjaliści zrealizują działania zarówno w zakresie mechaniki pojazdów jak i usług kosmetyczno-detailingowych. Pracownicy zajmujący się praniem tapicerek będą świadczyć usługi również w firmach piorących dywany i tapicerki meblowe.

Kolejny nabór zostanie uruchomiony w pierwszej połowie 2021 r  a do rozdysponowania będzie potencjał na utworzenie 10 nowych miejsc pracy.