Współpraca urzędów pracy i spółdzielni socjalnych w praktyce
Z jakich form wsparcia finansowego urzędów pracy mogą skorzystać spółdzielnie socjalne? Jak prawidłowo wypełnić wniosek? Jakie są procedury, warunki i zasady uzyskania dofinansowania? Oraz jak … poprawić relacje na linii urząd pracy – przedsiębiorstwo społeczne? Odpowiedź na te i wiele innych pytań uzyskali uczestnicy spotkania, które odbyło się 10 marca 2020 roku w Radomiu z inicjatywy Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej.
Spotkanie pn. „Praktyka realizacji przez urzędy pracy zapisów art. 46 ustawy o promocji zatrudnienia w odniesieniu do spółdzielni socjalnych” odbyło się w radomskiej filii WUP przy ul. Mokrej 2. Poprowadził je Lech Antkowiak, doświadczony ekspert rynku pracy.
Pierwsza część spotkania poświęcona była przybliżeniu aktualnego stanu polskiego rynku pracy oraz szans i zagrożeń, z jakimi będzie musiał zmierzyć się w przyszłości. Uczestnicy mogli m. in. dowiedzieć się jakie zawody są deficytowe oraz jakie obszary są perspektywiczne dla podmiotów ekonomii społecznej.
W drugiej części prowadzący spotkanie przybliżył i szczegółowo omówił zasady otrzymania środków na uruchomienie spółdzielni socjalnej, utworzenie miejsca pracy w przedsiębiorstwie społecznym oraz sfinansowanie kosztów wynagrodzenia osoby bezrobotnej skierowanej do spółdzielni socjalnej.
Inicjatywa spotkała się z zainteresowaniem kilkudziesięciu osób zainteresowanych uruchomieniem przedsiębiorstwa społecznego oraz reprezentujących lokalne partnerstwa na rzecz rozwoju ekonomii społecznej w subregionie radomskim (m. in. przedstawicieli powiatowych urzędów pracy, organizacji pozarządowych, administracji samorządowej oraz podmiotów ekonomii społecznej).
Philipp Zalewski
mOWES
mOWES to akredytowany przez Departament Ekonomii Społecznej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej OWES prowadzony przez Fundację Fundusz Współpracy.
Biuro
Fundacja Fundusz Współpracy
ul. Górnośląska 4a
00-444 Warszawa
22 450 99 31
mowes@mowes.pl