ES NA KÓŁKACH na XXIV Jarmarku Kurpiowskim

Już po raz 24. w Myszyńcu odbyło się wokalne święto folkloru kurpiowskiego – Jarmark Kurpiowski. 19 maja na scenie amfiteatru Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej wystąpiło ponad 250 ludowych artystów. Był tam też namiot Mobilnego Punktu Wsparcia Ekonomii Społecznej (MPWES).

Celem imprezy rokrocznie jest konfrontacja dorobku artystycznego zespołów i grup taneczno-wokalnych z Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, kultywowanie kurpiowskiej muzyki, pieśni i tańców, uaktywnianie zainteresowań twórczych i odtwórczych muzyki, pieśni i tańca, a także promocja twórczości taneczno-wokalnej. Na stoisku MPWES można się było dowiedzieć, w jaki sposób ekonomia społeczna pomaga w tworzeniu i rozwijaniu tego typu lokalnych inicjatyw.

W ramach konkursu spośród 60 prezentacji jury wybrało najlepszych wokalistów, kapele kurpiowskie i zespoły taneczne – podzielone na kategorie wiekowe: dzieci do 15 lat, młodzież od 16 do 26 lat oraz dorośli powyżej 27 lat. Artyści prezentowali dwie pieśni kurpiowskie w gwarze o dowolnej tematyce. Natomiast kapele miały do zaprezentowania trzy melodie tańców kurpiowskich. Grand Prix XXIV Jarmarku Kurpiowskiego jury przyznało Zespołowi „Kurpiowszczyzna”, które działa przy RCKK w Myszyńcu.

Organizatorami imprezy było Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Księdza Władysława Skierkowskiego oraz Towarzystwo Przyjaciół Myszyńca.