Pierwsza spółdzielnia w projekcie IWES

Powstała pierwsza spółdzielnia socjalna w projekcie „Innowacyjny system wsparcia rozwoju ekonomii społecznej w subregionie ostrołęckim”. Cały proces rejestracji przedsiębiorstwa trwał miesiąc. Członkinie Spółdzielni Socjalnej „Na wspólnej” – Dorota, Marzena, Basia, Beata i Andżelika – już wkrótce zapraszają do Ostrołęki na ciasteczka i inne wyroby gastronomiczne.

Przedsiębiorstwo założyły cztery kobiety po trzydziestce i jedna 24-latka. Postawiły na nazwę „Na Wspólnej” – nie tyle z zamiłowania do jednego z polskich seriali, ale dlatego, że Spółdzielnia jest ich wspólnym dziełem, tworzą ją razem. Wszystkie odczuwały ciężar poszukiwania pracy i uczciwego pracodawcy, a jako matki chciały zapewnić swoim dzieciom to, co najlepsze. Spółdzielnia była i jest dla nich szansą na lepsze jutro, na zapewnienie miejsca pracy dla siebie, a w przyszłości – również dla innych.

„Przez blisko dwa lata zmagałyśmy się z koleżanką Marzeną z trudami założenia własnej Spółdzielni – mówi jej liderka Dorota Dulewicz. – „Nie było to łatwe, ponieważ kilkukrotnie osoby, które miały ją tworzyć wspólnie z nami, rezygnowały. Ciężko było znaleźć odpowiednich i zaufanych współpracowników, ale na szczęście ten etap jest już za nami. Jesteśmy coraz bliżej swojego celu” – przekonuje. Dużą trudność sprawiało im oczekiwanie na złożenie wniosku do odpowiedniej instytucji. Pomysł, zapał i determinacja były, ale to nie wystarczało. Potrzebne okazało się wsparcie doświadczonych liderów innych spółdzielni, szkolenia i świadomość odpowiednich urzędników.

Jak podkreślają, pomoc, jaką otrzymały od Fundacji „Fundusz Współpracy” i partnerów projektu była równie istotnym elementem. Zostały w końcu zauważone i docenione. Otrzymały praktyczne szkolenia z zakładania i prowadzenia spółdzielni socjalnej. Został im przydzielony opiekun grupy oraz doradca, który m.in. wspierał ich w napisaniu statutu i biznesplanu. „Wierzymy że z pomocą, jaką otrzymujemy od organizatora, jeszcze w tym roku zaczniemy działać i realizować swoje założenia. Nasze plany na przyszłość to rozwijać Spółdzielnię i działać w niej aż do końca świata! – mówi z entuzjazmem jej liderka.

Do końca lipca 2014 r. w ramach „Innowacyjnego systemu wsparcia rozwoju ekonomii społecznej w subregionie ostrołęckim” powstanie jeszcze co najmniej 6 spółdzielni socjalnych.