Praktyczna nauka ekonomii społecznej – wizyty studyjne w Łodzi i Olsztynie
Lato trwa w najlepsze, a za nami kolejne wizyty studyjne dla osób, które chcą podpatrzeć dobre przykłady ekonomii społecznej. 24 lipca do Spółdzielni Socjalnej EXOOP w Łodzi zabraliśmy niepełnosprawnych mieszkańców powiatu ostrowskiego. Sama spółdzielnia powstała w 2009 r. z projektu „Współdziałając możemy więcej”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Podstawową działalnością przedsiębiorstwa jest: organizacja imprez okolicznościowych, szkoleń i konferencji, wynajem sal na przyjęcia okolicznościowe, catering dla firm, organizacja wizyt studyjnych w Spółdzielniach Socjalnych. Przedsiębiorstwo prowadzi także w lokalu „Klub Seniora”.
W programie wizyty znalazło się spotkanie ze spółdzielcami „przy kawie”, podczas której opowiedzieli o historii swojej inicjatywy i dali wykład na temat ekonomii społecznej. Okazuje się, że każdy widzi ją inaczej, ale zawsze podkreśla się możliwości, jakie daje na rozwój w warunkach słabości. Po obiedzie uczestnicy wyjazdy ruszyli na zwiedzanie spółdzielni, a potem na spotkanie z członkami „Klubu Seniora” prowadzonego przez Spółdzielnię. Na zakończenie wizyty studyjnej odwiedzono symbole Łodzi – obył się więc spacer ulicą Piotrkowską i odwiedziny w galeriach Manufaktury.
W inną podróż, poniekąd „w czasie” zabraliśmy kilkunastu uczestników projektu IWES z subregionu ostrołęckiego 26 lipca 2014 r. 25 przedstawicieli samorządu z terenu Gminy Czerwin udało się z wizytą do Spółdzielni Socjalnej „Żywa Historia” w Olsztynie. Przedsiębiorstwo żyjąc z pasji swoich członków, zajmuje się rekonstrukcjami historycznymi. Przygotowuje pokazy walk rycerskich, prowadzi zajęcia tzw. żywej historii i archeologii, naukę szermierki historycznej. W ofercie ma także imprezy dla firm, instytucji publicznych i osób indywidualnych.
Przedstawiciele spółdzielni wykład na temat ekonomii społecznej przeprowadzili „na żywo”, w formie warsztatów w terenie. Nad jeziorem, w zagrodzie gospodarstwa agroturystycznego i przy poczęstunku łatwiej było rozmawiać o doświadczeniach w prowadzeniu społecznej firmy. Uczestnicy wizyty studyjnej pod okiem odzianych w średniowieczne stroje spółdzielców mogli porzucić urzędniczy „mundur” i sprawdzić się w nietypowej roli – użyć repliki średniowiecznego miecza czy też postrzelać z łuku.