Za nami pierwsza wizyta studyjna

Pierwsza w projekcie IWES na północnym Mazowszu wizyta studyjna odbyła się 22 czerwca. W wyjeździe do  Spółdzielni Socjalnej „NIE JESTEŚ SAM” w Nidzicy udział wzięło 17 osób, w tym 12 członkiń Stowarzyszenia Aktywnych Pań  w Zauziu i pięć innych osób zainteresowanych praktycznym wymiarem ekonomii społecznej.

Uczestnicy wyprawy dotarli do Nidzicy ok. godz. 11.00. Na miejscu przywitała ich Prezes Spółdzielni „NIE JESTEŚ SAM” Anna Olszanicka, która opowiedziała o początkach powstania przedsiębiorstwa. W dyskusji przy kawie jego członkowie podzielili się z uczestnikami wyjazdu problemami, jakie napotykają w bieżącej działalności, a także sukcesami, jakie odnoszą. I nie były to puste słowa – Prezes Spółdzielni porusza się na wózku i mimo swojej niepełnosprawności doskonale radzi sobie z obowiązkami wynikającymi z pełnionej funkcji. Następnie – ponieważ Spółdzielnia specjalizuje się w produkcji pierogów według tradycyjnych receptur – dla uczestników przygotowano poczęstunek składający się z kilku rodzajów pierogów.

Równie atrakcyjnym punktem wyprawy było zwiedzanie zamku krzyżackiego w Nidzicy. Aktualnie służy on za miejskie centrum biznesu, kultury i rozrywki. W zamku mieści się: Muzeum Ziemi Nidzickiej z ekspozycją etnograficzno-historyczną, Nidzicki Ośrodek Kultury, Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej, Galeria Autorska Hieronima Surpskiego, pracownia rzeźby i biblioteka miejska.

Dodatkowo, już poza programem, w drodze powrotnej uczestnicy wizyty studyjnej odwiedzili „Garncarską Wioskę”. Dowiedzieli się, że to przedsiębiorstwo społeczne  zatrudnia 12 osób i prowadzi produkcję oraz usługi garncarskie, krawieckie, wyrób pamiątek i produkcję papieru czerpanego. Poza tym organizuje szkolenia i wydarzenia integracyjne. „Garncarska Wioska” we współpracy z lokalnymi instytucjami i organizacjami tworzy miejsca pracy dla bezrobotnych, a dochody z działalności przekazuje na cele społeczne. Jest przykładem i inspiracją dla tych, którzy chcą założyć spółdzielnię socjalną lub poszukują zatrudnienia w sektorze ekonomii społecznej.

Późnym popołudniem uczestnicy dotarli do gospodarstwa agroturystycznego „Gospody Pod Kasztanem”, gdzie czekały na nich przepyszne dania z grilla. Ponieważ członkinie Stowarzyszenia Aktywnych Pań tworzą zespół wokalny, nie obyło się bez ludowych śpiewów i – co okazało się niespodzianką – gry na akordeonie jednego z uczestników wyjazdu. Goście zgromadzeni w Gospodzie byli zachwyceni. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni uczestnicy pierwszej w projekcie wizyty studyjnej dotarli do Zuzia ok.  godz. 20.00.